Урок-вікторина для 5-6 класів
Фразеологічні розсипи
Мета: поглибити знання учнів з
української мови, лексики та фразеології; розвивати логічне мислення,
кмітливість, уважність; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: презентація
«Фразеологічні розсипи»; відео уроки О. Авраменка, пов’язані з
фразеологією, інтерактивні вправи, роздатковий матеріал.
Хід уроку
Епіграф
Не говори: в нас мова солов'їна,
Бо мова вище, ніж пташиний спів.
В її скарбниці — доля України,
Глибинна таємниця правіків.
Бо мова вище, ніж пташиний спів.
В її скарбниці — доля України,
Глибинна таємниця правіків.
Микола Лотоцький
І. Організаційний момент.
Вступне слово вчителя. Доброго дня, шановні учні. Рада
вітати вас на нашому уроці. Сьогодні нашим завданням буде пригадати, чому ж ми
навчилися за цей навчальний рік з теми «Лексика та фразеологія» . Урок буде
проходити у вигляді вікторини, тому нам треба поділитися на дві команди. За
кожну правильну відповідь можна отримати весняну квіточку. У кінці уроку
підрахуємо квіточки й визначимо переможця.
ІІ. Виконання завдань вікторини.
Перед тим як виконувати
завдання, я пропоную вам збагатити свій словниковий запас новими
фразеологізмами та переглянути відео, у якому Олександр Авраменко - доцент Київського університету імені
Бориса Грінченка, завідувач кафедри гуманітарних дисциплін Технічного ліцею НТУУ
"КПІ", розповідає про найпоширеніші помилки під час вживання
фразеологізмів в українській мові.
(перегляд відеоуроків)
Завдання №1
У нашому маршрутному листі
з’явилося перше завдання. Необхідно об’єднати джерела походження фразеологізмів
та приклади.
КОМАНДА 1: знайти
фразеологізми, які походять із живої народної мови та біблійного походження.
КОМАНДА 2: знайти
фразеологізми, які походять із певних професій та з Античності.
(коли на екрані з’являється слово, представник команди піднімає руку й
каже, до якого джерела відноситься той чи інший фразеологізм;
1 правильна
відповідь = 1 балу)
(https://learningapps.org/display?v=ph7a8312k18)
Завдання №2
Зараз саме час з’ясувати чи багатий
у вас запас фразеологізмів. Ваше завдання з’єднати фразеологізм та його
значення. Яка команда впорається швидше, та й отримує бал.
Завдання № 3
Перед вами лежать 2 групи
фразеологізмів. Команда 1 об’єднує
фразеологізми, які є синонімами. Команда
2 об’єднує фразеологізми, які є антонімами.
Команда 1
Молоти язиком
|
Точити баляси, баляндраси правити
|
Накивати п’ятами
|
Взяти ноги на плечі
|
Дерти голову
|
Задрати носа
|
Як оселедців у бочці
|
Ніде яблуку впасти
|
Гаряче серце
|
Золота душа
|
Стріляний птах
|
Битий вовк
|
Ні пари з уст
|
У рот води набрати, тримати язика за зубами,
проковтнути язика
|
Варити воду
|
Вити мотузки
|
Набрати води в рот
|
Язика проковтнути
|
Байдики бити
|
Решетом воду міряти
|
Команда 2
Взяти ноги на плечі
|
Стояти, як укопаному
|
Розправити крила
|
Скласти зброю
|
Все в руках горить
|
І за холодну воду не братися
|
Тримати язик за зубами
|
Молоти язиком
|
Набрати води в рот
|
Точити баляси
|
Міцний горішок
|
Ні риба,ні м’ясо
|
Один, як палець
|
Ніде курці клюнути
|
Побити горщики
|
Нерозлий вода
|
Працювати не покладаючи рук
|
Байдики бити
|
Кров з молоком
|
Шкіра та кістки; худий
як тріска
|
Завдання №4
Фразеологія тісно пов’язана з
лексикологією, тому ми і вивчаємо їх разом. Останнє завдання буде у вигляді
тестів, які включатимуть у себе і питання з лексикології. Згадаємо, що вивчає
такий розділ науки як лексикологія? Перед нами тести, які ми з вами швиденько
відразу перевіримо та з’ясуємо, яка ж із команд стала переможцем. Відповідає на питання той, хто перший підняв руку.
ІІІ. Підбиття підсумків вікторини.
ІV. Оцінювання роботи
команд
Немає коментарів:
Дописати коментар